Kuru ve Yıpranmış saçlara yeniden hayat verin…

Saç teli keratin adı verilen proteinden oluşmaktadır. Keratin, aminoasit denilen daha da küçük yapı taşlarının ardı ardına dizilmesi ile oluşur ve  aşınmalara karşı son derece dayanıklı bir proteindir.

Ancak çevresel faktörler, kimyasal işlemler, stres vb durumlardan dolayı saçlarda yıpranma meydana gelir ve gerekli bakım yapılmaz ise saç kayıplarına kadar gidebilir.

Vitamin ve mineral ağırlıklı beslenerek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Özellikle yeşil yapraklı besinler ,meyveler ve kuruyemişler saçınız için oldukça faydalıdır.

Şimdi size saçlarınızı pırıl pırıl bir görünüme kavuşturacak saç maskesi tarifi vereceğim!

Gerekli malzemeler;

-1 adet olgun muz

-2 yemek kaşığı saf Hindistan cevizi yağı

-1 yemek kaşığı bal

Hazırlama ve uygulama;

Muzu püre haline getirene kadar iyice karıştırın.(küçük parçalar kalmaması için blender kullanmanızı öneririm). Ardından Hindistan cevizi yağını ve balı ilave ederek tekrar karıştırın. Hazırladığımız maskeyi diplerden başlayarak tüm saçlarımıza uygulayın.15 dakika bekletip saçlarınızı duruladıktan sonra saçlarınızın sağlığı için kurutma makinesini en düşük ısıda kullanmanızı tavsiye ederim.

Uygulama sonrası saçlarınızda gözle görünür parlama ve yumuşaklık olacaktır. Kuru saçlar için mükemmel bir nem deposudur.

Önemli Not: Yukarıdaki besinlerden herhangi birine alerjiniz olup olmadığını maskeyi yaptıktan sonra bileğinize biraz sürerek test edin. Kızarma olursa asla kullanmayın

Bir sonraki yazımda içinizdeki güzelliği dışa yansıtacak öneriler sunmaya devam edeceğim…

Bir Cevap Yazın