Gardrop Detoksu

Merhabalar  ,

Yaz aylarının habercisi sıcak havalar artık iyiden iyiye kendini gösterirken ‘’Ee peki ben bu yaz ne giyeceğim?’’ gibi soruları sorduğunuzu duyar gibiyim.  Gelin bu sayıda sizlere biraz Gardırop Detoksu’ndan bahsedelim. Burada amaç verilecekleri vermek, atılacakları atmak ve kullanılacak kıyafetlerinizi en iyi şekilde kombinlemek ve yenilerini dolabımıza eklemek.

Öncelikle kısaca bir stil analizi yapıyoruz dolabınızdaki parçalarla. Tarzınız , zevkleriniz, yaşam şekliniz önemli bir rol oynuyor. Bu analizde saç ve cilt renginize uygun olmayan kıyafetlerinizde ortaya çıkıyor. Fermuar , paça boyu, sökük vs gibi işlemler için bekleyen kıyafetleriniz hemen terzi ve gerekiyorsa kuru temizlemeye verilmek üzere bir kenara ayırıyoruz.

  • Gelelim verileceklere ; 4-5 sezondur dursun dediğiniz ama hiç giymediğiniz yada zayıflayınca/kilo alınca giyerim dediğiniz iyi durumda olan ne varsa veriyoruz. Daha iyisini daha güzelini alırız öyle düşünün. Hem neden ihtiyaç sahiplerini sevindirmeyelim değil mi ?
  • Kesinlikle atılması gerekenler ; büyük yırtıkları olan , çıkmayan lekeleri bulunan , çekmiş , sünmüş yani ciddi anlamda kimseye faydası olmayacak şeyler.  Ne demişler atın ki yenisi gelsin !
  • Evet kalanlar ile ne yapıyoruz ? İş hayatı , sosyal hayat ve diğerleri olmak üzere kategorilerine ayırıyoruz ve bunlarla olabildiğince maksimum sayıda kombin yaratıyoruz.

Peki hiç alışveriş yapmayacak mıyız ? Tabi ki yapacağız. Büyük bir zevkle verdiğimiz ve attığımız kıyafetlerin yerine öncelikle geçen sayıda yazdığımız ve dolabımızda eksik olan yatırım gardırobu parçalarını tamamlayacağız.

Daha sonra mutlaka sezonun trend parçalarına yer vereceğiz. Tarzınız ve bütçeniz bu konuda size yol gösterecektir. Yapılan kombinlerde daha akıllı alışveriş yapmanızı sağlayacak tabiî ki. Sezon trendlerini evinize yakın butiklerden uygun fiyatlara temin edebileceğinizi düşünüyorum. Güzel markaların ihraç fazlasını satan çok güzel butikler var.

Ufak tüyolarda verelim , mesela ayakkabılarınızı mümkünse görebileceğiniz şekilde dizin yada şeffaf kutularda saklayın. Asılacak elbise , gömlek , cekeklerinizi mutlaka asın. Hatta renklerine göre ayırabilirseniz size kolaylık olur. Tişört ve kotlarınızı katlayıp üst üste değil yan yana dizin. Bu istediğinizi alırken diğerlerinin bozulmasına ya da devrilmesine engel olacak. Dolabınız küçük ise yazlık ve kışlıklarınızı ayırın. Boşuna yer kaplamasın. Ama eğer yeriniz varsa bütün kıyafetlerinizi görebileceğiniz şekilde düzenlemekte fayda var. Çünkü artık yazlık bir elbise uzun diz üstü çizme ve kaşe kabanlarla çok rahat giyilmekte.

Bu düzenleme yaklaşık 4 saatinizi almaktadır. Yani mümkünse yarım gününüzü ayırmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın